آمار اتحاد با امام
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
قالب وبلاگ

اتحاد با امام
راههای جلوگیری از تجاوز دشمنان 
لینک دوستان
آخرین مطالب

جهان و انقلاب معجزه‏آساى خمینى

امام خمینى و انقلاب اسلامى در آیینه مطبوعات جهادى و سیاسى افغا نستان

اشاره:

بازتاب و حرکت انقلاب اسلامى در جهان، بخصوص در کشورهاى همسایه و مسلمان و توجه و بیدارى انسان در پناه روى کردى دوباره به شناخت‏حقیقت وجودى خود و رمز و رازهاى آن و توجه به آراء و اندیشه‏هاى بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران از جمله مسایل و مطالعاتى است که آثار آن را مى‏توان درحوزه‏هاى فکرى و سیستم‏هاى رسانه‏اى و تالیفات اهل قلم و هنر به وضوح و روشن دید.

از طرفى سعى در مخفى نگاهداشتن و تلاش‏هاى بى‏حد و مرز سردمداران رسانه‏هاى غربى و تولید و تکثیر ابزار انتقال پیام براى پوشش دادن افکار عمومى جهان به گونه‏هاى مختلف، مبارزه براى جلوگیرى از رشد سریع و بیدارى نسل کنونى جهان، همه گواه و نشانگر آنست که بیم و هراس مدیران و برنامه ریزان حکومت‏هاى غربى و عوامل منطقه‏اى آنها در جهان از آن است که بیدارى ناشى از ظهور حکومت اسلامى در ایران در آینده‏اى نه چندان دور به محدوده و قلمرو نا امن آنها نیز وارد خواهد شد و از اینرو با ایجاد جو اختناق، اعمال سانسور و توطئه سکوت، بر آنند تا در حد ممکن مرزهاى فکرى و حوزه‏هاى حکومتى خود را از این بیدارى در امان نگه دارند که لاجرم امرى ناشدنى است و حقیقت در پرده کتمان ماندنى نخواهد بود.

حضور بر آن است تا با بررسى و کنکاش در حوزه‏هاى مطبوعاتى کشورهاى مختلف با نگاهى تحلیل گونه بازتاب حرکت انقلاب اسلامى را در مناطق مختلف از طریق بررسى مطبوعات به نقد و تحلیل و نظر بکشاند، در این شماره نگاهى داریم به مطبوعات و انتشارات سازمانهاى جهادى و سیاسى کشور افغانستان.

شخصیت والاى امام خمینى (س):

اولا چند نکته پیرامون شخصیت والاى حضرت امام به رشته تحریر درآورده و ثانیا بازتاب و جایگاه او را در ژرفناى اندیشه اندیشمندان و قلم داران و جهادگران افغانستان در دست‏بررسى قرار مى‏دهیم.

امروز جهان اسلام شاهد است که آن سیاست و عظمتى را که از قرنها پیش از دست داده بود و در اثر از دست دادن آن سالهاى رکود و انحطاط را سپرى مى‏کرد بار دیگر با قیام و نهضت آن بزرگ مرد تاریخ جهان اسلام بدست آورد، رادمردى که فریاد زد: اگر جهانخواران در مقابل دین ما بایستند ما در مقابل همه دنیاى آنان خواهیم ایستاد.

این شخصیت عالیمقام و مجاهد کبیر در عصرى ظهور کرد که الحاد و کفر جهانى پس از سیطره کامل بر مسلمانان قصد داشت هویت آنان را مسخ، محو و نابود سازد و نام اسلام را از صفحه جغرافیاى گیتى بزداید. در حالیکه اندیشه و افکار دیگر شخصیت‏هاى بزرگ اسلامى در احیاى مجد و عظمت اسلام، استقلال و آزادى مسلمانان و پیروزى جهاد و انقلاب اسلامى صرفا در لابلاى سایر افکار ونظریات شان باقى مانده است و قادر نشدند اندیشه خویش را در عمل پیاده کنند و جامعه ایده آل و حکومت اسلامى مورد نظرشان را تاسیس کنند. این شخصیت‏هاى بزرگ اسلامى درقرن‏هاى اخیر و در عصر حاضر به نحویکه تذکر رفت از علامه سید جمال الدین حسینى که بنیان گزار نهضت جهانى اسلامى بود گرفته تا حسن البناء، سید قطب ابوالاعلى مودودى، علامه اقبال لاهورى، همگى در احیاى مجد و عظمت اسلام و قطع سلطه و نفوذ کفر و الحاد از جامعه مسلمانان، ایثارگرى و قهرمانیهاى فراموش نشدنى و بى‏نظیرى را انجام دادند ولى عملا نتوانستند طاغوتیان را از اریکه قدرت و حکمروائى بر جوامع و کشورهاى اسلامى به زیر بکشند و انقلاب اسلامى را با تاسیس حکومت اسلامى و اداى متن و محتواى واقعى ارزشهاى اسلامى به پیروزى برسانند.

امام خمینى (س) در چنین وضع آشفته‏اى بپا خواست و با قیام خود جلوه‏اى از حیات راستین را براى امت اسلام به ارمغان آورد. و بار دیگر حاکمیت اسلام را که قوس نزولى خود را مى‏پیمود در سرزمینى وسیعى از جهان اسلام مستقر ساخت، و موج ویرانگر انفکاک دین از سیاست را مهار کرد و احکام دین اسلام را به جهانیان عرضه داشت و بدین منوال با رهبرى پیامبر گونه خود کشتى طوفان زده اسلام را که در میان امواج پر تلاطم کفر و الحاد گرفتار شده بود با کمال متانت و درایت‏خاص به ساحل نجات رساند و از گزند غارتگران غرب و شرق حفظ کرد، به عبارتى دیگر انقلاب اسلامى را که بعد از رحلت‏حضرت رسول گرامى اسلام از مدارش خارج شده بود، در اثر مساعى خستگى ناپذیر و موضع گیرى‏هاى شجاعانه خود به مدار اصلى بازگرداند.

امام (س) در بعد دیگر انقلاب اسلامى موج عظیم گرایش جوانان مسلمان را که ویت‏خود را باخته بودند به سوى اسلام و انقلاب مهیا نمود، نهضت و جنبش اسلامى را بیش از هر زمان دیگر به سوى تحقق اهداف و آرمانهاى الهى آن رهبرى کرد و بالاخره آن را به شکل زنجیره و سلسله‏اى نیرومند متشکل نمود، که رشد جهان شمول اسلامى و گرایش همگانى امت اسلامى به سوى خود آگاهى الهى و رهائى جامعه اسلامى از زنگار افکار پوچ و تاثیرات فرهنگ مادى و الحادى از جمله پى‏آمدهاى آن مى‏باشد.

باید اعتراف کرد که در تاریخ معاصر نقش امام خمینى در آگاهى بخشیدن به مسلمانان و بر ملا ساختن چهره دشمنان اسلام و بخصوص در بالا بردن سطح بینش و دانش قشر جوان که در لجن زار فرهنگ مبتذل غرب و شرق غوطه ور شده بودندمنحصر بفرد بود زیرا نه تنها از ضرورت استقلال و آزادى مسلمانان از زیر یوغ استعمارگران طرح نظرى ارائه دادند بلکه انقلاب اسلامى را در کشور اسلامى ایران رهبرى کردند و به پیروزى رساندند، و این بزرگترین نقطه امتیاز و برترى شخصیت ایشان در میان سایر شخصیتهاى اسلامى در چند قرن اخیر به حساب مى‏آید.

امام خمینى (س) در اندیشه ملت و مطبوعات جهادى افغانستان:

اندیشه و نظریات انقلابى و رسالت تاریخى آن حضرت و بازتاب گسترده نقش برجسته و تاثیر ژرف ایشان بر ملت افغانستان و بخصوص رجال سیاسى و چهره‏هاى جهادى، تا حدى است که همگان اذعان دارند که ملت افغانستان اعم از شیعه و سنى از صمیم قلب به او ارادت دارند. حضرت امام (س) مرجع تقلید شیعیان افغانستان بود کما اینکه شیعیان دیگر نقاط جهان نیز او را به حیث‏یگانه مرجع تقلید خویش مى‏شناختند.

مردم افغانستان به بیانات رسا و سحرانگیز حضرت امام (س) که آن را ان من البیان لسحرا مى‏دانستند گوش فرامى دادند و به عمق مطالبى که با بیان رسا و دلنشین طرح مى‏نمودند مى‏رسیدند و آنرا سر لوحه عمل خویش قرار داده اند، بخصوص جهادگران افغانستان که حضرتش را یگانه ملجا و ماواى خویش مى‏دانستند و به امید و اتکا به نیروى کفر ستیزى او در پشت‏سنگر مى‏نشستند و از حضرت او درس کفر ستیزى، شجاعت و استقامت و پایمردى را آموخته اند.

زمانى که جهاد گران افغانستان شعار خون بر شمشیر پیروز است را از زبان آن حضرت شنیدند با درک واقعى مفهوم پیروزى خون بر شمشیر وارد صحنه‏هاى نبرد شدند و با جان نثارى و پیکار بى‏امان در برابر دشمن عملا مشاهده کردند که واقعا مى‏تواند خون بر شمشیر پیروز شود.

موقعیکه حضرت امام (س) فرمودند: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا کربلاها در سرزمین بخون آغشته و گلگون افغانستان بوجود آوردند و یزیدیان بیشمارى را در عاشوراهاى آن دیار بلا کشیده به خاک و خون کشیدند بحدیکه صداى شکستذلت‏بار و تحقیر آمیز، ملحدان روسى و چاکران و سرسپردگان کاخ نشینان کرملین را کر کرد و ستونهاى ایدئولوژى مارکسیستى فرو پاشید و به موزه‏هاى تاریخ سیاسى جهان سپرده شد.

در لحظه‏اى که این فراز از سخنان آن مجاهد کبیر را شنیدند که مى‏فرمودند: افتخار بر رزمندگانى که جبهه‏هاى نبرد را با مناجات خویش و راز و نیاز با محبوب خود عطرآگین نموده اند، فخر و عظمت‏بر جوانان عزیزى که در راهى قدم برداشته و پاسدارى از مکتبى مى‏کنند که شکست ناپذیر و سرتاسر پیروزى است لبیک گویان اعلام داشتند که: اى امام آرمانهاى مقدستان را تا لحظه شهادت و دشوارترین و سخت ترین زمانها و نامساعدترین لحظات به پیش خواهیم برد و سلاح رزم و مبارزه و جهاد را هیچگاه تا رسیدن و تحقق بخشیدن به اهداف و آرمانهاى الهى شما به زمین نخواهیم گذاشت.

و حال به منظور رسیدن به عمق بازتاب گسترده شخصیت‏حضرت امام (س) در رابطه با ملت افغانستان جراید و مجلات منتشره سازمانهاى جهادى را بگونه ذیل به مطالعه مى‏نشینیم:

1- مجله میثاق خون

مجله مذکور ارگان انتشاراتى جمعیت اسلامى افغانستان است که به مناسبت رحلت‏حضرت امام، پیام تسلیت مجاهدان و مبارزان و شخصیت‏هاى مبارز و اسلامى افغانستان را که به حضور مقام معظم رهبرى حضرت آیة الله خامنه‏اى و مردم ایران صادر شده بود در صفحه اول به چاپ رساند مبنى بر اینکه: وفات امام خمینى بزرگمرد تاریخ معاصر جهان اسلام ضایعه‏اى جبران ناپذیر و حادثه‏اى است دردناک که مسلمانان را در نقاط مختلف جهان سخت تکان داد.

چه شخصیتهاى بزرگ مذهبى و سیاسى در جهان اسلام در حدود مرزهاى جغرافیایى کشور و زادگاه خویش محدود باقى نمى‏مانند و مربوط به کل جهان اسلام اند. امام خمینى کاپیتالیزم و کمونیزم هر دو را مردود خواند و راه نجات بشریت را تنها در پیروى از تعالیم والاى اسلام مى‏دانست. او در برابر مستکبران شرق و غرب قوى و مقاوم بایستاد و با هر نوع فشار و توطئه پنجه نرم کرد و آزاده و سربلند زیست.

لازم به تذکر است که با تاسى از اصل ارائه شده توسط حضرت امام خمینى (س) که راه نجات بشریت را منحصر در پیروى از تعالیم والاى اسلام مى‏داند، تمام سران گروه‏هاى سیاسى افغانستان از جمله آقاى ربانى در ارتباط با ساختمان و اداره سیاسى افغانستان چنین ابراز نمودند که: اصل حاکمیت اسلام عزیز از جمله اساسى ترین اصول لازم براى بقاى کشور و بقاى اسلام مى‏باشد. و نیز مشارالیه گفت که بجز حکومت اسلامى در افغانستان، جمعیت اسلامى افغانستان به هیچ رژیمى و به هیچ راه و رسم سیاسى دیگرى اجازه نمى‏دهند که پیاده شود.

اضافه بر این، مجله مذکور در سر مقاله خود مى‏نویسد: . . . حضرت امام خمینى (س) یکى از این فرزانه فرزندان مکتب قرآن بود که عمر عزیزش را در سایه قرآن سپرى کرد، زندگى و حیاتش را در همه ابعاد به خاطر خدا و در راه خدا وقف نمود، او جز خدا حاکمى را نمى‏شناخت و جز قرآن قانون و دستورى را.

در ادامه سر مقاله پس از آنکه اوضاع نابسامان ایران پیش از انقلاب و ایجاد رعب و وحشت، اختناق، ترور و قتل و کشتار بیرحمانه فرزندان مبارز اسلامى در دوره حکومت طاغوت، تسلط و نفوذ بالقوه استکبار جهانى بر رژیم طاغوتى تشریح شده آمده است: شاه و ایادى ننگینش از ایران گریختند و رستاخیز عظیمى در میان ملت ایران بپا گردید.

و در مقاله‏اى دیگر تحت عنوان امام خمینى بزرگمردى از دنیاى اسلام و عالم بشریت که در مجله میثاق خون انتشار یافته چنین مى‏خوانیم:

. . . در تاریخ اخیر اسلام خاصة با تبارز استعمار جدید غرب و شرق بعد از سپرى شدن قرون وسطى و انکشاف صنعت و تکنولوژى عصرى که مسلمانها و کشورهاى اسلامى به زیر تسلط و نفوذ کافران کشیده شدند امام خمینى (س) در میان میلیونها تن امت اسلامى دنیا یگانه شخصیت ممتاز و بزرگى محسوب مى‏شود که بسى اوصاف و خصوصیات عالى یک شحصیت اسلامى را فقط منحصر در خود دارد.

2- مجله فتح

این مجله که ارگان انتشاراتى ستاد فرماندهى کل نیروهاى مسلح حزب الله افغانستان است طى سرمقاله با عنوان :

حزب الله و تداوم خط امام (س) مى‏نویسد:

خمینى پیشواى دیگرى از سلاله ى اولیاء که بعد از انبیاء و اولیاء و ائمه معصومین یک تنه بپاخواست و بر تمامیت جبهه کفر و شرک و اختناق و خفقان در عصر سیطره‏اى قابیلیان و نژاد پرستان و مکتب‏هاى الحاد و آئیسم تاخت و طریق حقیقت و عدالت و انسانیت را به جهانیان شناساند و مجد و عظمت و سیادت از دست رفته و رنگ باخته مسلمانان را به آنان بازگردانید و به ماهیت اصیل شان آگاهى داد و بصیرت شان را باز گرداند و انقلاب اسلامى اش جهان گستر و گسترش جهانگیر یافت و نهضت اسلامى به سرعت رو به پیش مى‏رود و امت اسلام در حال بدست آوردن عظمت و بزرگى از دست رفته خویش مى‏باشد.

. . . جهان اسلام و مستضعفین آنها که در بى‏خبرى تن به بندگى داده بودند خودآگاهى و بدست آوردن مجد دوباره خود را متوجه رهبرى پیامبر گونه امام خمینى مى‏دانند.

در فراز دیگرى از مقاله مذکور چنین آمده است:

امروز فرزندان اسلام در قطبین بیرق اسلام را نصب نموده‏اند و در دورترین جاها که اختناق و سرکوب بیداد مى‏کند صداى دلنشین موذن به گوش مى‏رسد و پیروان خط امام (س) مهیایند تا آرمانهاى والاى او را تا مرز شهادت تحقق بخشند، و از این نیز غافل نمى‏باشند که مثلث همیشه تاریخ، زر و زور و تزویر را نیز در هر جبهه‏اى که عدالت‏حضور دارد در مقابل خود خواهند داشت و با اینها روبرو خواهند بود.

3- هفته نامه وحدت:

ارگان انتشارات مرکزى حزب وحدت اسلامى افغانستان در خارج از کشور در سرمقاله‏اى تحت عنوان در مکتب سیاسى امام خمینى (س) ، بعد از آنکه حضرتش را به عنوان یک چهره محبوب قرن، صاحب کلام نافذ، فریاد رسا، بیان شیوا، متانت رفتار، صراحت لهجه، بینش ژرف، دانش عمیق و گسترده و تقوى و تزکیه روح و عرفان الهى معرفى مى‏نمایند، چنین مى‏نویسد:

آنچه در شخصیت ممتاز حضرت امام (س) بیش از همه جلب توجه مى‏کند این است که او یک رهبر مذهبى و یک فقیه بود و تلقى جهانیان و برداشت‏حاکم در جامعه از یک فقیه و یا عالم دینى این بود که تنها به زهد و پارسائى و عبادت و تهجد اکتفا کرده و کارى به کار دنیا و قیصرهاى آن نداشته باشد، جز اینکه به وعظ و ارشاد پرداخته و مردم را از آتش جهنم بترساند و به سوى بهشت و مائده‏هاى آن فرا خواند!

اما در مکتب امام خمینى (س) نه اجتهاد و فقاهت این معنى را داشت و نه عالم دینى آن وظیفه را، او اجتهاد و فقاهت را در متن زندگى مى‏دید و دیانت را عین سیاست مى‏دانست و با عمل و سیره خود در فقه چنان تحولى به وجود آورد که به حق مى‏توان او را احیاءگر فقه و بنیان گذار فقه نوین در تاریخ معاصر دانست.

امام (س) عناصرى را در فقه و فقاهت وارد ساخت که اگر غیر از شخصیت‏بلند علمى و تثبیت‏شده ایشان کسى دیگر آن سخنان را به زبان مى‏راند حتما تکفیر مى‏شد، اما ایشان با جرات و قاطعیت و شهامت‏بى‏نظیرى که داشت‏با ارائه روشن ترین تصویر از استنباط فریاد کشید: زمان و مکان دو عنصر تعیین کننده در اجتهادند مساله‏اى که در قدیم داراى حکمى بوده است‏به ظاهر همان مساله در روابط حاکم بر سیاست و اجتماع و اقتصاد یک نظام، ممکن است‏حکم جدیدى پیدا کند بدان معنى که با شناخت دقیق روابط اقتصادى و اجتماعى و سیاسى، همان موضوع اول که از نظر ظاهر با قدیم فرقى نکرده است واقعا موضوع جدیدى شده است که قهرا حکم جدیدى مى‏طلبد.

تهران: 6/7/73 برابر با 21 ربیع الثانى 1415

منابع:

1- هفته نامه وحدت: ارگان انتشاراتى مرکزى حزب وحدت اسلامى افغانستان در خارج از کشور شماره (100) 13/3/1372.

2- مجله فتح: ارگان انتشاراتى ستاد فرماندهى کل نیروهاى مسلح حزب الله افغانستان.

3- میثاق خون: ارگان انتشاراتى جمعیت اسلامى افغانستان شماره (2 و 3) سال 1368.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 139701

جهان و انقلاب معجزه‏آساى خمینى

امام خمینى و انقلاب اسلامى در آیینه مطبوعات جهادى و سیاسى افغا نستان

اشاره:

بازتاب و حرکت انقلاب اسلامى در جهان، بخصوص در کشورهاى همسایه و مسلمان و توجه و بیدارى انسان در پناه روى کردى دوباره به شناخت‏حقیقت وجودى خود و رمز و رازهاى آن و توجه به آراء و اندیشه‏هاى بنیانگذار جمهورى اسلامى ایران از جمله مسایل و مطالعاتى است که آثار آن را مى‏توان درحوزه‏هاى فکرى و سیستم‏هاى رسانه‏اى و تالیفات اهل قلم و هنر به وضوح و روشن دید.

از طرفى سعى در مخفى نگاهداشتن و تلاش‏هاى بى‏حد و مرز سردمداران رسانه‏هاى غربى و تولید و تکثیر ابزار انتقال پیام براى پوشش دادن افکار عمومى جهان به گونه‏هاى مختلف، مبارزه براى جلوگیرى از رشد سریع و بیدارى نسل کنونى جهان، همه گواه و نشانگر آنست که بیم و هراس مدیران و برنامه ریزان حکومت‏هاى غربى و عوامل منطقه‏اى آنها در جهان از آن است که بیدارى ناشى از ظهور حکومت اسلامى در ایران در آینده‏اى نه چندان دور به محدوده و قلمرو نا امن آنها نیز وارد خواهد شد و از اینرو با ایجاد جو اختناق، اعمال سانسور و توطئه سکوت، بر آنند تا در حد ممکن مرزهاى فکرى و حوزه‏هاى حکومتى خود را از این بیدارى در امان نگه دارند که لاجرم امرى ناشدنى است و حقیقت در پرده کتمان ماندنى نخواهد بود.

حضور بر آن است تا با بررسى و کنکاش در حوزه‏هاى مطبوعاتى کشورهاى مختلف با نگاهى تحلیل گونه بازتاب حرکت انقلاب اسلامى را در مناطق مختلف از طریق بررسى مطبوعات به نقد و تحلیل و نظر بکشاند، در این شماره نگاهى داریم به مطبوعات و انتشارات سازمانهاى جهادى و سیاسى کشور افغانستان.

شخصیت والاى امام خمینى (س):

اولا چند نکته پیرامون شخصیت والاى حضرت امام به رشته تحریر درآورده و ثانیا بازتاب و جایگاه او را در ژرفناى اندیشه اندیشمندان و قلم داران و جهادگران افغانستان در دست‏بررسى قرار مى‏دهیم.

امروز جهان اسلام شاهد است که آن سیاست و عظمتى را که از قرنها پیش از دست داده بود و در اثر از دست دادن آن سالهاى رکود و انحطاط را سپرى مى‏کرد بار دیگر با قیام و نهضت آن بزرگ مرد تاریخ جهان اسلام بدست آورد، رادمردى که فریاد زد: اگر جهانخواران در مقابل دین ما بایستند ما در مقابل همه دنیاى آنان خواهیم ایستاد.

این شخصیت عالیمقام و مجاهد کبیر در عصرى ظهور کرد که الحاد و کفر جهانى پس از سیطره کامل بر مسلمانان قصد داشت هویت آنان را مسخ، محو و نابود سازد و نام اسلام را از صفحه جغرافیاى گیتى بزداید. در حالیکه اندیشه و افکار دیگر شخصیت‏هاى بزرگ اسلامى در احیاى مجد و عظمت اسلام، استقلال و آزادى مسلمانان و پیروزى جهاد و انقلاب اسلامى صرفا در لابلاى سایر افکار ونظریات شان باقى مانده است و قادر نشدند اندیشه خویش را در عمل پیاده کنند و جامعه ایده آل و حکومت اسلامى مورد نظرشان را تاسیس کنند. این شخصیت‏هاى بزرگ اسلامى درقرن‏هاى اخیر و در عصر حاضر به نحویکه تذکر رفت از علامه سید جمال الدین حسینى که بنیان گزار نهضت جهانى اسلامى بود گرفته تا حسن البناء، سید قطب ابوالاعلى مودودى، علامه اقبال لاهورى، همگى در احیاى مجد و عظمت اسلام و قطع سلطه و نفوذ کفر و الحاد از جامعه مسلمانان، ایثارگرى و قهرمانیهاى فراموش نشدنى و بى‏نظیرى را انجام دادند ولى عملا نتوانستند طاغوتیان را از اریکه قدرت و حکمروائى بر جوامع و کشورهاى اسلامى به زیر بکشند و انقلاب اسلامى را با تاسیس حکومت اسلامى و اداى متن و محتواى واقعى ارزشهاى اسلامى به پیروزى برسانند.

امام خمینى (س) در چنین وضع آشفته‏اى بپا خواست و با قیام خود جلوه‏اى از حیات راستین را براى امت اسلام به ارمغان آورد. و بار دیگر حاکمیت اسلام را که قوس نزولى خود را مى‏پیمود در سرزمینى وسیعى از جهان اسلام مستقر ساخت، و موج ویرانگر انفکاک دین از سیاست را مهار کرد و احکام دین اسلام را به جهانیان عرضه داشت و بدین منوال با رهبرى پیامبر گونه خود کشتى طوفان زده اسلام را که در میان امواج پر تلاطم کفر و الحاد گرفتار شده بود با کمال متانت و درایت‏خاص به ساحل نجات رساند و از گزند غارتگران غرب و شرق حفظ کرد، به عبارتى دیگر انقلاب اسلامى را که بعد از رحلت‏حضرت رسول گرامى اسلام از مدارش خارج شده بود، در اثر مساعى خستگى ناپذیر و موضع گیرى‏هاى شجاعانه خود به مدار اصلى بازگرداند.

امام (س) در بعد دیگر انقلاب اسلامى موج عظیم گرایش جوانان مسلمان را که ویت‏خود را باخته بودند به سوى اسلام و انقلاب مهیا نمود، نهضت و جنبش اسلامى را بیش از هر زمان دیگر به سوى تحقق اهداف و آرمانهاى الهى آن رهبرى کرد و بالاخره آن را به شکل زنجیره و سلسله‏اى نیرومند متشکل نمود، که رشد جهان شمول اسلامى و گرایش همگانى امت اسلامى به سوى خود آگاهى الهى و رهائى جامعه اسلامى از زنگار افکار پوچ و تاثیرات فرهنگ مادى و الحادى از جمله پى‏آمدهاى آن مى‏باشد.

باید اعتراف کرد که در تاریخ معاصر نقش امام خمینى در آگاهى بخشیدن به مسلمانان و بر ملا ساختن چهره دشمنان اسلام و بخصوص در بالا بردن سطح بینش و دانش قشر جوان که در لجن زار فرهنگ مبتذل غرب و شرق غوطه ور شده بودندمنحصر بفرد بود زیرا نه تنها از ضرورت استقلال و آزادى مسلمانان از زیر یوغ استعمارگران طرح نظرى ارائه دادند بلکه انقلاب اسلامى را در کشور اسلامى ایران رهبرى کردند و به پیروزى رساندند، و این بزرگترین نقطه امتیاز و برترى شخصیت ایشان در میان سایر شخصیتهاى اسلامى در چند قرن اخیر به حساب مى‏آید.

امام خمینى (س) در اندیشه ملت و مطبوعات جهادى افغانستان:

اندیشه و نظریات انقلابى و رسالت تاریخى آن حضرت و بازتاب گسترده نقش برجسته و تاثیر ژرف ایشان بر ملت افغانستان و بخصوص رجال سیاسى و چهره‏هاى جهادى، تا حدى است که همگان اذعان دارند که ملت افغانستان اعم از شیعه و سنى از صمیم قلب به او ارادت دارند. حضرت امام (س) مرجع تقلید شیعیان افغانستان بود کما اینکه شیعیان دیگر نقاط جهان نیز او را به حیث‏یگانه مرجع تقلید خویش مى‏شناختند.

مردم افغانستان به بیانات رسا و سحرانگیز حضرت امام (س) که آن را ان من البیان لسحرا مى‏دانستند گوش فرامى دادند و به عمق مطالبى که با بیان رسا و دلنشین طرح مى‏نمودند مى‏رسیدند و آنرا سر لوحه عمل خویش قرار داده اند، بخصوص جهادگران افغانستان که حضرتش را یگانه ملجا و ماواى خویش مى‏دانستند و به امید و اتکا به نیروى کفر ستیزى او در پشت‏سنگر مى‏نشستند و از حضرت او درس کفر ستیزى، شجاعت و استقامت و پایمردى را آموخته اند.

زمانى که جهاد گران افغانستان شعار خون بر شمشیر پیروز است را از زبان آن حضرت شنیدند با درک واقعى مفهوم پیروزى خون بر شمشیر وارد صحنه‏هاى نبرد شدند و با جان نثارى و پیکار بى‏امان در برابر دشمن عملا مشاهده کردند که واقعا مى‏تواند خون بر شمشیر پیروز شود.

موقعیکه حضرت امام (س) فرمودند: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا کربلاها در سرزمین بخون آغشته و گلگون افغانستان بوجود آوردند و یزیدیان بیشمارى را در عاشوراهاى آن دیار بلا کشیده به خاک و خون کشیدند بحدیکه صداى شکستذلت‏بار و تحقیر آمیز، ملحدان روسى و چاکران و سرسپردگان کاخ نشینان کرملین را کر کرد و ستونهاى ایدئولوژى مارکسیستى فرو پاشید و به موزه‏هاى تاریخ سیاسى جهان سپرده شد.

در لحظه‏اى که این فراز از سخنان آن مجاهد کبیر را شنیدند که مى‏فرمودند: افتخار بر رزمندگانى که جبهه‏هاى نبرد را با مناجات خویش و راز و نیاز با محبوب خود عطرآگین نموده اند، فخر و عظمت‏بر جوانان عزیزى که در راهى قدم برداشته و پاسدارى از مکتبى مى‏کنند که شکست ناپذیر و سرتاسر پیروزى است لبیک گویان اعلام داشتند که: اى امام آرمانهاى مقدستان را تا لحظه شهادت و دشوارترین و سخت ترین زمانها و نامساعدترین لحظات به پیش خواهیم برد و سلاح رزم و مبارزه و جهاد را هیچگاه تا رسیدن و تحقق بخشیدن به اهداف و آرمانهاى الهى شما به زمین نخواهیم گذاشت.

و حال به منظور رسیدن به عمق بازتاب گسترده شخصیت‏حضرت امام (س) در رابطه با ملت افغانستان جراید و مجلات منتشره سازمانهاى جهادى را بگونه ذیل به مطالعه مى‏نشینیم:

1- مجله میثاق خون

مجله مذکور ارگان انتشاراتى جمعیت اسلامى افغانستان است که به مناسبت رحلت‏حضرت امام، پیام تسلیت مجاهدان و مبارزان و شخصیت‏هاى مبارز و اسلامى افغانستان را که به حضور مقام معظم رهبرى حضرت آیة الله خامنه‏اى و مردم ایران صادر شده بود در صفحه اول به چاپ رساند مبنى بر اینکه: وفات امام خمینى بزرگمرد تاریخ معاصر جهان اسلام ضایعه‏اى جبران ناپذیر و حادثه‏اى است دردناک که مسلمانان را در نقاط مختلف جهان سخت تکان داد.

چه شخصیتهاى بزرگ مذهبى و سیاسى در جهان اسلام در حدود مرزهاى جغرافیایى کشور و زادگاه خویش محدود باقى نمى‏مانند و مربوط به کل جهان اسلام اند. امام خمینى کاپیتالیزم و کمونیزم هر دو را مردود خواند و راه نجات بشریت را تنها در پیروى از تعالیم والاى اسلام مى‏دانست. او در برابر مستکبران شرق و غرب قوى و مقاوم بایستاد و با هر نوع فشار و توطئه پنجه نرم کرد و آزاده و سربلند زیست.

لازم به تذکر است که با تاسى از اصل ارائه شده توسط حضرت امام خمینى (س) که راه نجات بشریت را منحصر در پیروى از تعالیم والاى اسلام مى‏داند، تمام سران گروه‏هاى سیاسى افغانستان از جمله آقاى ربانى در ارتباط با ساختمان و اداره سیاسى افغانستان چنین ابراز نمودند که: اصل حاکمیت اسلام عزیز از جمله اساسى ترین اصول لازم براى بقاى کشور و بقاى اسلام مى‏باشد. و نیز مشارالیه گفت که بجز حکومت اسلامى در افغانستان، جمعیت اسلامى افغانستان به هیچ رژیمى و به هیچ راه و رسم سیاسى دیگرى اجازه نمى‏دهند که پیاده شود.

اضافه بر این، مجله مذکور در سر مقاله خود مى‏نویسد: . . . حضرت امام خمینى (س) یکى از این فرزانه فرزندان مکتب قرآن بود که عمر عزیزش را در سایه قرآن سپرى کرد، زندگى و حیاتش را در همه ابعاد به خاطر خدا و در راه خدا وقف نمود، او جز خدا حاکمى را نمى‏شناخت و جز قرآن قانون و دستورى را.

در ادامه سر مقاله پس از آنکه اوضاع نابسامان ایران پیش از انقلاب و ایجاد رعب و وحشت، اختناق، ترور و قتل و کشتار بیرحمانه فرزندان مبارز اسلامى در دوره حکومت طاغوت، تسلط و نفوذ بالقوه استکبار جهانى بر رژیم طاغوتى تشریح شده آمده است: شاه و ایادى ننگینش از ایران گریختند و رستاخیز عظیمى در میان ملت ایران بپا گردید.

و در مقاله‏اى دیگر تحت عنوان امام خمینى بزرگمردى از دنیاى اسلام و عالم بشریت که در مجله میثاق خون انتشار یافته چنین مى‏خوانیم:

. . . در تاریخ اخیر اسلام خاصة با تبارز استعمار جدید غرب و شرق بعد از سپرى شدن قرون وسطى و انکشاف صنعت و تکنولوژى عصرى که مسلمانها و کشورهاى اسلامى به زیر تسلط و نفوذ کافران کشیده شدند امام خمینى (س) در میان میلیونها تن امت اسلامى دنیا یگانه شخصیت ممتاز و بزرگى محسوب مى‏شود که بسى اوصاف و خصوصیات عالى یک شحصیت اسلامى را فقط منحصر در خود دارد.

2- مجله فتح

این مجله که ارگان انتشاراتى ستاد فرماندهى کل نیروهاى مسلح حزب الله افغانستان است طى سرمقاله با عنوان :

حزب الله و تداوم خط امام (س) مى‏نویسد:

خمینى پیشواى دیگرى از سلاله ى اولیاء که بعد از انبیاء و اولیاء و ائمه معصومین یک تنه بپاخواست و بر تمامیت جبهه کفر و شرک و اختناق و خفقان در عصر سیطره‏اى قابیلیان و نژاد پرستان و مکتب‏هاى الحاد و آئیسم تاخت و طریق حقیقت و عدالت و انسانیت را به جهانیان شناساند و مجد و عظمت و سیادت از دست رفته و رنگ باخته مسلمانان را به آنان بازگردانید و به ماهیت اصیل شان آگاهى داد و بصیرت شان را باز گرداند و انقلاب اسلامى اش جهان گستر و گسترش جهانگیر یافت و نهضت اسلامى به سرعت رو به پیش مى‏رود و امت اسلام در حال بدست آوردن عظمت و بزرگى از دست رفته خویش مى‏باشد.

. . . جهان اسلام و مستضعفین آنها که در بى‏خبرى تن به بندگى داده بودند خودآگاهى و بدست آوردن مجد دوباره خود را متوجه رهبرى پیامبر گونه امام خمینى مى‏دانند.

در فراز دیگرى از مقاله مذکور چنین آمده است:

امروز فرزندان اسلام در قطبین بیرق اسلام را نصب نموده‏اند و در دورترین جاها که اختناق و سرکوب بیداد مى‏کند صداى دلنشین موذن به گوش مى‏رسد و پیروان خط امام (س) مهیایند تا آرمانهاى والاى او را تا مرز شهادت تحقق بخشند، و از این نیز غافل نمى‏باشند که مثلث همیشه تاریخ، زر و زور و تزویر را نیز در هر جبهه‏اى که عدالت‏حضور دارد در مقابل خود خواهند داشت و با اینها روبرو خواهند بود.

3- هفته نامه وحدت:

ارگان انتشارات مرکزى حزب وحدت اسلامى افغانستان در خارج از کشور در سرمقاله‏اى تحت عنوان در مکتب سیاسى امام خمینى (س) ، بعد از آنکه حضرتش را به عنوان یک چهره محبوب قرن، صاحب کلام نافذ، فریاد رسا، بیان شیوا، متانت رفتار، صراحت لهجه، بینش ژرف، دانش عمیق و گسترده و تقوى و تزکیه روح و عرفان الهى معرفى مى‏نمایند، چنین مى‏نویسد:

آنچه در شخصیت ممتاز حضرت امام (س) بیش از همه جلب توجه مى‏کند این است که او یک رهبر مذهبى و یک فقیه بود و تلقى جهانیان و برداشت‏حاکم در جامعه از یک فقیه و یا عالم دینى این بود که تنها به زهد و پارسائى و عبادت و تهجد اکتفا کرده و کارى به کار دنیا و قیصرهاى آن نداشته باشد، جز اینکه به وعظ و ارشاد پرداخته و مردم را از آتش جهنم بترساند و به سوى بهشت و مائده‏هاى آن فرا خواند!

اما در مکتب امام خمینى (س) نه اجتهاد و فقاهت این معنى را داشت و نه عالم دینى آن وظیفه را، او اجتهاد و فقاهت را در متن زندگى مى‏دید و دیانت را عین سیاست مى‏دانست و با عمل و سیره خود در فقه چنان تحولى به وجود آورد که به حق مى‏توان او را احیاءگر فقه و بنیان گذار فقه نوین در تاریخ معاصر دانست.

امام (س) عناصرى را در فقه و فقاهت وارد ساخت که اگر غیر از شخصیت‏بلند علمى و تثبیت‏شده ایشان کسى دیگر آن سخنان را به زبان مى‏راند حتما تکفیر مى‏شد، اما ایشان با جرات و قاطعیت و شهامت‏بى‏نظیرى که داشت‏با ارائه روشن ترین تصویر از استنباط فریاد کشید: زمان و مکان دو عنصر تعیین کننده در اجتهادند مساله‏اى که در قدیم داراى حکمى بوده است‏به ظاهر همان مساله در روابط حاکم بر سیاست و اجتماع و اقتصاد یک نظام، ممکن است‏حکم جدیدى پیدا کند بدان معنى که با شناخت دقیق روابط اقتصادى و اجتماعى و سیاسى، همان موضوع اول که از نظر ظاهر با قدیم فرقى نکرده است واقعا موضوع جدیدى شده است که قهرا حکم جدیدى مى‏طلبد.

تهران: 6/7/73 برابر با 21 ربیع الثانى 1415

منابع:

1- هفته نامه وحدت: ارگان انتشاراتى مرکزى حزب وحدت اسلامى افغانستان در خارج از کشور شماره (100) 13/3/1372.

2- مجله فتح: ارگان انتشاراتى ستاد فرماندهى کل نیروهاى مسلح حزب الله افغانستان.

3- میثاق خون: ارگان انتشاراتى جمعیت اسلامى افغانستان شماره (2 و 3) سال 1368.