آمار اتحاد با امام
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
قالب وبلاگ

اتحاد با امام
راههای جلوگیری از تجاوز دشمنان 
لینک دوستان
آخرین مطالب

دکتر احمدی نژاد در مراسم افتتاح سد کارون ٤:خودباوری برآمده از آم

چهارشنبه 15 تیر 1390 - 12:05 
دکتر احمدی نژاد در مراسم افتتاح سد کارون ٤:خودباوری برآمده از آموزه‌های امام راحل و شهدای ملت ایران در اوج قرار دارد
دشمنان در ماجرای هسته ای از روحیه و اراده توانستن ملت ایران هراس دارند
  

 

رییس جمهور با بیان اینکه امروز در ایران خود باوری برآمده از آموزه های امام راحل ، انقلاب عظیم اسلامی و شهدا در اوج است، اظهار داشت: باید با خودباوری، توکل به خدا، همدلی، کار و تلاش و امید به آینده روشن در مسیر فتح قله‌های پیشرفت و عزت گام برداریم و در این مسیر همه ملت ایران یک خانواده بزرگ هستند و هر کس قدمی برای بددلی ،ایجاد فاصله و تضعیف روحیه خودباوری بردارد نه تنها دلسوز ملت نیست بلکه در یک نگاه دیگر خائن به آرمان‌های بلند ملت ایران است.
دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم بهره برداری کامل از سد و نیروگاه کارون 4 با اشاره به فواید و مزیت‌های این سد و قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای احداث آن خاطرنشان کرد: سد کارون ٤ بلندترین سد ایران و به لحاظ فنی بسیارعالی است اما همه اینها بهانه‌ای است که از دل ساختن این سد انسان ها بزرگ شده و روح ، قدرت و توانمندی شان بزرگ شود و خود را و عظمت انسان را بشناسند و به جهان معرفی کنند.
وی به اهمیت و جایگاه سد سازی اشاره کرد و گفت: در گذشته متخصصان یک کشوری سدی را در کشورمان طراحی ، متخصصان کشور دیگری آن را احداث و متخصصان کشور سومی نیز از این سد بهره برداری می کردند و در این مسیر به گونه‌ای عمل کردند که اجازه ندهند متخصصان ایرانی کوچکترین آشنایی با چند و چون کارها پیدا کنند برای اینکه ملت خودش را نشناسد و احساس توانایی به او دست ندهد اما امروز به جایگاهی رسیدیم که خودکفایی در سد سازی را جشن می گیریم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه با بیان اینکه ایران عزیز سرشار از استعدادهای انسانی، علمی، فنی و فرهنگی و طبیعی است به گونه ای که خدای متعال گلچینی از همه نعمتهای خود را در ایران قرار داده است، گفت : غنی ترین معادن، ظرفیت های آبی، بهترین زمین ها، جنگل ها، آب و هوا و بالاتر از همه بهترین مردم در ایران وجود دارند و مسئولیت امروز ما این است که عقبه تاریخی و موجودیت امروزمان را بشناسیم.

عوامل رسیدن انسان به قله های کمال و عزت
رییس جمهور با اشاره به عوامل رسیدن انسان به قله های کمال و عزت، خودشناسی و آگاهی انسان از توانمندی ها و ظرفیت های خود را از جمله این عوامل دانست و گفت: اگر کسی و یا ملتی خود را و توانمندی ها، استعدادها و ظرفیت های خود را نشناخته باشد به جایی نخواهد رسید. البته کار شیطان تحقیر انسان است و اگر شیطان انسانی را تحقیر کند می تواند او را از قله های کمال، غافل و به کارهای پست وا دارد.
دکتر احمدی نژاد افزود: شیاطین انسان را تحقیر می کنند استعدادها و توانمندیهای او را نادیده گرفته و خودخواهی ها، حسدها و دلبستگی های نازل را در برابر انسان تزیین می کنند لذا باید قدرت و استعداد و این را که چه هستیم، که هستیم و چه داریم، بشناسیم.

* باور به توانمندی‌ها سکوی پرش به سمت قله‌هاست
رییس جمهور خودباوری را از دیگر عوامل دستیابی به قله های کمال و عزت دانست و گفت: باید توانمندی‌های خودمان را باور داشته باشیم و باور کنیم که می توانیم از دل حوادث خودمان را به قله های عزت و اقتدار برسانیم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه افزود: باید خودمان را باور کنیم و باور کنیم که هر کار درستی را که بخواهیم، می‌توانیم در این سرزمین انجام دهیم و این باور سکوی پرش به سمت قله هاست و اگر ملتی همه ظرفیت ها و استعدادها و نعمت های الهی را در اختیار داشته باشد اما خودش را باور نکند، قدرت و توانستن خودش را باور نداشته باشد این ملت به هیچ جا نخواهد رسید و تا آخر دست دوم و حقیر خواهد ماند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: مصرف نکردن نشانه حقارت انسان نیست چه بسا بعضی گروه ها و جوامع در جهان هستند که خیلی هم مصرف می کنند و ماشین های درجه یک سوار می شوند اما طعم عزت را نمی چشند و همه دنیا با چشم حقارت به آنها نگاه می‌کند و هیچ کس آنها را عزیز نمی دارد. کسی عزیز است که خودش را باور کرده و روی پای خودش ایستاده باشد و تصمیم بگیرد و عمل کند.
وی گفت: امروز در ایران عزیز خودباوری در اوج است و این را باید حفظ و تقویت کنیم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان خاطرنشان کرد: در ماجرای هسته ای آن چیزی که دشمنان و بدخواهان از آن می ترسند قدرت و روحیه توانستن ملت ایران و اراده ای که باعث شد در این راه قدم بگذاریم، است چرا که ملتی که تصمیم بگیرد وارد چنین عرصه‌ای شود این ملت دیگر شکست ناپذیر است و هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد و لازم نیست بمب بسازد زیرا بمب متعلق به عقب افتاده هاست.
رییس جمهور گفت: اینکه ملتی آن قدر خود را باور دارد که در مهمترین و پیچیده ترین عرصه های علمی و فنی جهان وارد می شود و روی پای خودش می ایستد چنین ملتی می‌تواند تاریخ را رقم بزند، آینده را بسازد و معادلات ناعادلانه جهان را در هم بشکند.
وی با بیان اینکه توکل به خدا از دیگر عوامل رسیدن به قله‌های عزت و پیشرفت است، گفت : کسی که به خدا متصل شد، شکست ندارد همه دنیا بهانه ای است که به خدا متصل شویم و به او توکل کنیم و کسی که بر خدا توکل می کند شکست ناپذیر است و خوشبختانه امروز در ایران ایمان و توکل به خدا رو به تعمیق و گسترش است و این را باید حفظ کنیم.
رییس جمهور بر ضرورت همدلی در کشور تاکید کرد و آن را یکی دیگر از عوامل رسیدن به پیشرفت و عزت دانست و گفت: امروز یک مأموریت مشترک داریم و آن این است که ایران را بسازیم؛ ایران باید به الگوی همه ملتها تبدیل شود و این شدنی است و خدای متعال امکان و استعدادش را در این سرزمین قرار داده است.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه برای یک ملت آرمانی و انقلابی عیب است که در گوشه و کنار فقر ، فاصله طبقاتی ، تبعیض ، بددلی ، عقب افتادگی و خرابی باشد ، اظهار داشت: باید مشکلات و معایب را با سرعت و همدلی برطرف کنیم.

* وقتی یک ملت متحد شوند هر قدرت شیطانی را شکست می‌دهند
وی گفت: یک ملت وقتی با هم متحد و همدل باشد به تجلی قدرت خدا تبدیل می شود و هر قدرت شیطانی را می تواند در هم بشکند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه نقطه تمرکز شیطان بر هم زدن همدلی هاست، گفت: امروز شیاطین می خواهند از یک طرف ذهن ملت بزرگ ایران را از ماموریت ساختن و الگو شدن و بر افراشتن پرچم توحید و عدالت منصرف کند و از طرف دیگر با مسائل پیش پا افتاده ملت را به جان هم بیندازد و عیب ، کینه ها و حسادت ها را در عرصه عمومی بر ملت تحمیل کنند.
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه شیطان از اینکه در ایران الگوی متعالی برقرار شود به شدت وحشت دارد، اظهار داشت: ما خانواده بزرگی هستیم و هر کسی در جهت ایجاد فاصله و بددلی و تضعیف روحیه خودباوری قدم بردارد نه تنها دلسوز ملت نیست بلکه در یک نگاه دیگر خائن است.
رییس جمهور با بیان اینکه کار و تلاش از دیگر عوامل کمال و پیشرفت است ، گفت: یک کشور و انسان متعالی با کار ساخته می شود و در مسیر کمال و ساختن، ثانیه ها ارزشمند است و باید کار کرد.
وی عامل دیگر رسیدن به قله های پیشرفت را امید به آینده دانست و گفت: باید ایمان داشته باشیم که آینده سرشار از عزت و سر افرازی متعلق به ماست و این قابل تحقق و آرمان انبیای الهی اجرا شدنی است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه اگر امید نباشد حرکتی نخواهد بود ، افزود: امروز ملت ایران در راهی روشن ، همدل و متحد در حال حرکت است و ایران به آینده روشن امید دارد و الگوی متعالی را بر پا خواهد کرد چرا که ما همه پیرو  پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت (ع) هستیم.

* امامان معصوم تجلی کامل و کمال تجلی خدا هستند
دکتر احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین مسئله عالم هستی را "انسان" دانست و اظهار داشت: خدا همه عالم را برای انسان خلق کرده و همه هستی را ظرفیتی قرار داد تا انسان بر او ببالد و خودش را بشناسد و بالا کشیده و به خدا برساند.
رییس جمهور گفت: همه این دنیا بهانه، ابزار و فرصتی است برای اینکه حقیقت انسانیت و انسانی شکوفا شده و انسانها خود را از خاک تا خدا بالا بکشند.
دکتر احمدی نژاد اقتصاد، صنعت، علم، فناوری، زندگی، کار و تلاش را از جمله زمینه‌ها و فرصت هایی دانست که انسانها با تمسک به آنها به جایگاهی برسند که بنده خدا شوند، اظهار داشت: امامان معصوم تجلی کامل و کمال تجلی هستند و انسان در چهره امام جز خدا نمی بیند. خدای متعال این جهان را خلق کرد و امام را الگو، پیشوا، راهبر و دستگیر انسان قرار داد تا انسان خود را بشناسد و به کمال برسد.
رییس جمهور افزود: انسان آفریده شده است تا به قله های پیشرفت و کمال دسترسی پیدا کند و اگر کسی به ذره ای پایین تر از آن قله ها رضایت دهد در خسران است و ضرر کرده است. انسان در سیر کمالی به سوی خدا الگوهایی مانند امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) را پیش رو دارد که حجت را بر بشریت تمام کرده اند.

* واحد مستقلی در وزارت نیرو برای فعالیت بین‌المللی در عرصه سدسازی تشکیل شود
رییس جمهور در ادامه وزارت نیرو را مکلف کرد تا تجربیات سد سازی خود را به صورت مستند در قالب چندین جلد کتاب مرجع تدوین کند و گفت: باید حلقه تجربه سدسازی کشور تکمیل شده و برنامه و چشم‌انداز سدسازی کشور برای ده سال آینده نهایی و اجرایی شود.
دکتر احمدی نژاد همچنین به وزیر نیرو گفت: امروز باید در وزارت نیرو واحدی برای فعالیت بین المللی در بخش سد سازی تاسیس شود زیرا هر چند سدهایی از سوی متخصصان کشورمان در خارج از کشور ساخته شده است اما ظرفیت بسیار بیشتری برای متخصصان کشورمان در جهان وجود دارد.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز باید در جهان ابداعاتی را به نام ایران ثبت کرده و پرچم ایران را برافراشته کنیم زیرا برافراشته شدن پرچم ایران باعث برافراشته شدن پرچم عزت و عدالت و از سوی دیگر باعث شکسته شدن هیمنه استکبار خواهد شد.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه باید منافع سدهای احداث شده در خدمت مردم قرار گیرد ،گفت: باید تلاش کنیم از کارآفرینان و کسانی که ایده های نو دارند در این راستا استفاده شود. باید از همه ظرفیت ها برای ساختن ایران اسلامی استفاده کرد.

* دولت‌های منطقه در بازی دشمن ایفای نقش نکنند
دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات مهم جهان و منطقه اشاره کرد و گفت: نظام یکسویه و شیطانی به پایان راه خود رسیده و جهان در حال تحول است. دشمنان امروز برای نجات خود و رژیم صهیونیستی دست به هر کاری می زنند و حتی قواعد و قوانینی را که خودشان وضع کرده‌اند را زیر پا می گذارند.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز ملت های منطقه باید با همدیگر متحد شوند و عدالت را مطالبه کرده و سرنوشت خود را مشخص کنند اما باید مراقب باشند زیرا دشمن بسیار فریبکار است.
دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه امروز دشمنان با ماسک حمایت از حقوق بشر به میدان آمده‌اند، گفت: کارنامه 300 ساله دشمنان و سلطه گران سرشار از غارت، دزدی، خیانت، تحمیل به ملت‌ها و سرشار از آدم کشی است به گونه‌ای که امروز همه جای دنیا رد پای خیانت های آنها قابل مشاهده است.
وی تصریح کرد: دولت‌هایی که امروز با دشمن ملت های منطقه همکاری می کنند باید بدانند که در سال‌های آینده نوبت به خود آنها خواهد رسید و دشمنان آنان را نیز از قدرت به زیر خواهند کشید بنابراین دولت‌های منطقه نباید در بازی دشمنان نقش ایفا کنند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: ملت ایران نشان داده که می شود در برابر استکبار ایستاد زیرا 31 سال قبل زمانی که دشمنان با ملت ایران قطع رابطه کردند منتظر بودند که ملت ایران از بین برود اما امروز ملت ایران زنده و در حال پیشرفت است و دشمنان این ملت در سراشیبی سقوط قرار دارند.
دکتر احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود با اشاره به اعیاد شعبانیه این اعیاد را به جامعه بشری و عالم هستی تبریک گفت.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 139701

دکتر احمدی نژاد در مراسم افتتاح سد کارون ٤:خودباوری برآمده از آم

چهارشنبه 15 تیر 1390 - 12:05 
دکتر احمدی نژاد در مراسم افتتاح سد کارون ٤:خودباوری برآمده از آموزه‌های امام راحل و شهدای ملت ایران در اوج قرار دارد
دشمنان در ماجرای هسته ای از روحیه و اراده توانستن ملت ایران هراس دارند
  

 

رییس جمهور با بیان اینکه امروز در ایران خود باوری برآمده از آموزه های امام راحل ، انقلاب عظیم اسلامی و شهدا در اوج است، اظهار داشت: باید با خودباوری، توکل به خدا، همدلی، کار و تلاش و امید به آینده روشن در مسیر فتح قله‌های پیشرفت و عزت گام برداریم و در این مسیر همه ملت ایران یک خانواده بزرگ هستند و هر کس قدمی برای بددلی ،ایجاد فاصله و تضعیف روحیه خودباوری بردارد نه تنها دلسوز ملت نیست بلکه در یک نگاه دیگر خائن به آرمان‌های بلند ملت ایران است.
دکتر محمود احمدی نژاد در مراسم بهره برداری کامل از سد و نیروگاه کارون 4 با اشاره به فواید و مزیت‌های این سد و قدردانی از تلاش‌های انجام شده برای احداث آن خاطرنشان کرد: سد کارون ٤ بلندترین سد ایران و به لحاظ فنی بسیارعالی است اما همه اینها بهانه‌ای است که از دل ساختن این سد انسان ها بزرگ شده و روح ، قدرت و توانمندی شان بزرگ شود و خود را و عظمت انسان را بشناسند و به جهان معرفی کنند.
وی به اهمیت و جایگاه سد سازی اشاره کرد و گفت: در گذشته متخصصان یک کشوری سدی را در کشورمان طراحی ، متخصصان کشور دیگری آن را احداث و متخصصان کشور سومی نیز از این سد بهره برداری می کردند و در این مسیر به گونه‌ای عمل کردند که اجازه ندهند متخصصان ایرانی کوچکترین آشنایی با چند و چون کارها پیدا کنند برای اینکه ملت خودش را نشناسد و احساس توانایی به او دست ندهد اما امروز به جایگاهی رسیدیم که خودکفایی در سد سازی را جشن می گیریم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه با بیان اینکه ایران عزیز سرشار از استعدادهای انسانی، علمی، فنی و فرهنگی و طبیعی است به گونه ای که خدای متعال گلچینی از همه نعمتهای خود را در ایران قرار داده است، گفت : غنی ترین معادن، ظرفیت های آبی، بهترین زمین ها، جنگل ها، آب و هوا و بالاتر از همه بهترین مردم در ایران وجود دارند و مسئولیت امروز ما این است که عقبه تاریخی و موجودیت امروزمان را بشناسیم.

عوامل رسیدن انسان به قله های کمال و عزت
رییس جمهور با اشاره به عوامل رسیدن انسان به قله های کمال و عزت، خودشناسی و آگاهی انسان از توانمندی ها و ظرفیت های خود را از جمله این عوامل دانست و گفت: اگر کسی و یا ملتی خود را و توانمندی ها، استعدادها و ظرفیت های خود را نشناخته باشد به جایی نخواهد رسید. البته کار شیطان تحقیر انسان است و اگر شیطان انسانی را تحقیر کند می تواند او را از قله های کمال، غافل و به کارهای پست وا دارد.
دکتر احمدی نژاد افزود: شیاطین انسان را تحقیر می کنند استعدادها و توانمندیهای او را نادیده گرفته و خودخواهی ها، حسدها و دلبستگی های نازل را در برابر انسان تزیین می کنند لذا باید قدرت و استعداد و این را که چه هستیم، که هستیم و چه داریم، بشناسیم.

* باور به توانمندی‌ها سکوی پرش به سمت قله‌هاست
رییس جمهور خودباوری را از دیگر عوامل دستیابی به قله های کمال و عزت دانست و گفت: باید توانمندی‌های خودمان را باور داشته باشیم و باور کنیم که می توانیم از دل حوادث خودمان را به قله های عزت و اقتدار برسانیم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه افزود: باید خودمان را باور کنیم و باور کنیم که هر کار درستی را که بخواهیم، می‌توانیم در این سرزمین انجام دهیم و این باور سکوی پرش به سمت قله هاست و اگر ملتی همه ظرفیت ها و استعدادها و نعمت های الهی را در اختیار داشته باشد اما خودش را باور نکند، قدرت و توانستن خودش را باور نداشته باشد این ملت به هیچ جا نخواهد رسید و تا آخر دست دوم و حقیر خواهد ماند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: مصرف نکردن نشانه حقارت انسان نیست چه بسا بعضی گروه ها و جوامع در جهان هستند که خیلی هم مصرف می کنند و ماشین های درجه یک سوار می شوند اما طعم عزت را نمی چشند و همه دنیا با چشم حقارت به آنها نگاه می‌کند و هیچ کس آنها را عزیز نمی دارد. کسی عزیز است که خودش را باور کرده و روی پای خودش ایستاده باشد و تصمیم بگیرد و عمل کند.
وی گفت: امروز در ایران عزیز خودباوری در اوج است و این را باید حفظ و تقویت کنیم.
دکتر احمدی نژاد در ادامه با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان خاطرنشان کرد: در ماجرای هسته ای آن چیزی که دشمنان و بدخواهان از آن می ترسند قدرت و روحیه توانستن ملت ایران و اراده ای که باعث شد در این راه قدم بگذاریم، است چرا که ملتی که تصمیم بگیرد وارد چنین عرصه‌ای شود این ملت دیگر شکست ناپذیر است و هر کاری بخواهد می تواند انجام دهد و لازم نیست بمب بسازد زیرا بمب متعلق به عقب افتاده هاست.
رییس جمهور گفت: اینکه ملتی آن قدر خود را باور دارد که در مهمترین و پیچیده ترین عرصه های علمی و فنی جهان وارد می شود و روی پای خودش می ایستد چنین ملتی می‌تواند تاریخ را رقم بزند، آینده را بسازد و معادلات ناعادلانه جهان را در هم بشکند.
وی با بیان اینکه توکل به خدا از دیگر عوامل رسیدن به قله‌های عزت و پیشرفت است، گفت : کسی که به خدا متصل شد، شکست ندارد همه دنیا بهانه ای است که به خدا متصل شویم و به او توکل کنیم و کسی که بر خدا توکل می کند شکست ناپذیر است و خوشبختانه امروز در ایران ایمان و توکل به خدا رو به تعمیق و گسترش است و این را باید حفظ کنیم.
رییس جمهور بر ضرورت همدلی در کشور تاکید کرد و آن را یکی دیگر از عوامل رسیدن به پیشرفت و عزت دانست و گفت: امروز یک مأموریت مشترک داریم و آن این است که ایران را بسازیم؛ ایران باید به الگوی همه ملتها تبدیل شود و این شدنی است و خدای متعال امکان و استعدادش را در این سرزمین قرار داده است.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه برای یک ملت آرمانی و انقلابی عیب است که در گوشه و کنار فقر ، فاصله طبقاتی ، تبعیض ، بددلی ، عقب افتادگی و خرابی باشد ، اظهار داشت: باید مشکلات و معایب را با سرعت و همدلی برطرف کنیم.

* وقتی یک ملت متحد شوند هر قدرت شیطانی را شکست می‌دهند
وی گفت: یک ملت وقتی با هم متحد و همدل باشد به تجلی قدرت خدا تبدیل می شود و هر قدرت شیطانی را می تواند در هم بشکند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه نقطه تمرکز شیطان بر هم زدن همدلی هاست، گفت: امروز شیاطین می خواهند از یک طرف ذهن ملت بزرگ ایران را از ماموریت ساختن و الگو شدن و بر افراشتن پرچم توحید و عدالت منصرف کند و از طرف دیگر با مسائل پیش پا افتاده ملت را به جان هم بیندازد و عیب ، کینه ها و حسادت ها را در عرصه عمومی بر ملت تحمیل کنند.
دکتر احمدی نژاد با تاکید بر اینکه شیطان از اینکه در ایران الگوی متعالی برقرار شود به شدت وحشت دارد، اظهار داشت: ما خانواده بزرگی هستیم و هر کسی در جهت ایجاد فاصله و بددلی و تضعیف روحیه خودباوری قدم بردارد نه تنها دلسوز ملت نیست بلکه در یک نگاه دیگر خائن است.
رییس جمهور با بیان اینکه کار و تلاش از دیگر عوامل کمال و پیشرفت است ، گفت: یک کشور و انسان متعالی با کار ساخته می شود و در مسیر کمال و ساختن، ثانیه ها ارزشمند است و باید کار کرد.
وی عامل دیگر رسیدن به قله های پیشرفت را امید به آینده دانست و گفت: باید ایمان داشته باشیم که آینده سرشار از عزت و سر افرازی متعلق به ماست و این قابل تحقق و آرمان انبیای الهی اجرا شدنی است.
رییس جمهور با اشاره به اینکه اگر امید نباشد حرکتی نخواهد بود ، افزود: امروز ملت ایران در راهی روشن ، همدل و متحد در حال حرکت است و ایران به آینده روشن امید دارد و الگوی متعالی را بر پا خواهد کرد چرا که ما همه پیرو  پیامبر اسلام(ص) و اهل بیت (ع) هستیم.

* امامان معصوم تجلی کامل و کمال تجلی خدا هستند
دکتر احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین مسئله عالم هستی را "انسان" دانست و اظهار داشت: خدا همه عالم را برای انسان خلق کرده و همه هستی را ظرفیتی قرار داد تا انسان بر او ببالد و خودش را بشناسد و بالا کشیده و به خدا برساند.
رییس جمهور گفت: همه این دنیا بهانه، ابزار و فرصتی است برای اینکه حقیقت انسانیت و انسانی شکوفا شده و انسانها خود را از خاک تا خدا بالا بکشند.
دکتر احمدی نژاد اقتصاد، صنعت، علم، فناوری، زندگی، کار و تلاش را از جمله زمینه‌ها و فرصت هایی دانست که انسانها با تمسک به آنها به جایگاهی برسند که بنده خدا شوند، اظهار داشت: امامان معصوم تجلی کامل و کمال تجلی هستند و انسان در چهره امام جز خدا نمی بیند. خدای متعال این جهان را خلق کرد و امام را الگو، پیشوا، راهبر و دستگیر انسان قرار داد تا انسان خود را بشناسد و به کمال برسد.
رییس جمهور افزود: انسان آفریده شده است تا به قله های پیشرفت و کمال دسترسی پیدا کند و اگر کسی به ذره ای پایین تر از آن قله ها رضایت دهد در خسران است و ضرر کرده است. انسان در سیر کمالی به سوی خدا الگوهایی مانند امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و امام سجاد(ع) را پیش رو دارد که حجت را بر بشریت تمام کرده اند.

* واحد مستقلی در وزارت نیرو برای فعالیت بین‌المللی در عرصه سدسازی تشکیل شود
رییس جمهور در ادامه وزارت نیرو را مکلف کرد تا تجربیات سد سازی خود را به صورت مستند در قالب چندین جلد کتاب مرجع تدوین کند و گفت: باید حلقه تجربه سدسازی کشور تکمیل شده و برنامه و چشم‌انداز سدسازی کشور برای ده سال آینده نهایی و اجرایی شود.
دکتر احمدی نژاد همچنین به وزیر نیرو گفت: امروز باید در وزارت نیرو واحدی برای فعالیت بین المللی در بخش سد سازی تاسیس شود زیرا هر چند سدهایی از سوی متخصصان کشورمان در خارج از کشور ساخته شده است اما ظرفیت بسیار بیشتری برای متخصصان کشورمان در جهان وجود دارد.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز باید در جهان ابداعاتی را به نام ایران ثبت کرده و پرچم ایران را برافراشته کنیم زیرا برافراشته شدن پرچم ایران باعث برافراشته شدن پرچم عزت و عدالت و از سوی دیگر باعث شکسته شدن هیمنه استکبار خواهد شد.
دکتر احمدی نژاد با بیان اینکه باید منافع سدهای احداث شده در خدمت مردم قرار گیرد ،گفت: باید تلاش کنیم از کارآفرینان و کسانی که ایده های نو دارند در این راستا استفاده شود. باید از همه ظرفیت ها برای ساختن ایران اسلامی استفاده کرد.

* دولت‌های منطقه در بازی دشمن ایفای نقش نکنند
دکتر احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات مهم جهان و منطقه اشاره کرد و گفت: نظام یکسویه و شیطانی به پایان راه خود رسیده و جهان در حال تحول است. دشمنان امروز برای نجات خود و رژیم صهیونیستی دست به هر کاری می زنند و حتی قواعد و قوانینی را که خودشان وضع کرده‌اند را زیر پا می گذارند.
رییس جمهور تاکید کرد: امروز ملت های منطقه باید با همدیگر متحد شوند و عدالت را مطالبه کرده و سرنوشت خود را مشخص کنند اما باید مراقب باشند زیرا دشمن بسیار فریبکار است.
دکتر احمدی نژاد با اشاره به اینکه امروز دشمنان با ماسک حمایت از حقوق بشر به میدان آمده‌اند، گفت: کارنامه 300 ساله دشمنان و سلطه گران سرشار از غارت، دزدی، خیانت، تحمیل به ملت‌ها و سرشار از آدم کشی است به گونه‌ای که امروز همه جای دنیا رد پای خیانت های آنها قابل مشاهده است.
وی تصریح کرد: دولت‌هایی که امروز با دشمن ملت های منطقه همکاری می کنند باید بدانند که در سال‌های آینده نوبت به خود آنها خواهد رسید و دشمنان آنان را نیز از قدرت به زیر خواهند کشید بنابراین دولت‌های منطقه نباید در بازی دشمنان نقش ایفا کنند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: ملت ایران نشان داده که می شود در برابر استکبار ایستاد زیرا 31 سال قبل زمانی که دشمنان با ملت ایران قطع رابطه کردند منتظر بودند که ملت ایران از بین برود اما امروز ملت ایران زنده و در حال پیشرفت است و دشمنان این ملت در سراشیبی سقوط قرار دارند.
دکتر احمدی نژاد در ابتدای سخنان خود با اشاره به اعیاد شعبانیه این اعیاد را به جامعه بشری و عالم هستی تبریک گفت.